Kerekasztal beszélgetés - Egészséges párkapcsolat

Gondolati háttér:

Napjainkban egyre több a hamis ént védő, olykor támadó, a zavaró érzések irányította viselkedés. Sajnos a párkapcsolatok többségében is megjelenik a valódi énnek hitt hamis én, mely hajlamos gyanakvással tekinteni a környező világra, annak szereplőire, szinte folyamatosan félelemben él.  Arra számít, hogy a területére bárki bármi behatolhat és árthatnak neki.

Párkapcsolatokban a hamis én könnyen láthatóvá válik pl.: a versengésben (pl.: kié az utolsó szó), a hatalomra, irányításra és a vágyak, elvárások azonnali kielégítésére való törekvésben. A hasonló helyzetet élők félnek, idegesek és türelmetlenek attól, hogy nem az lesz, amit szeretnének, félnek attól, hogy elvesztik a másik és az események feletti kontrollt, irányítást. A félelem szép lassan hajlamos betölteni kapcsolatuk minden szegletét és észrevétlenül megerősödik az a hitük, hogy: biztosan tudják mi a jó nekik, párjuknak, és mi az, ami kedvezőtlen. E folyamatban megszilárduló előfeltevéseik aztán segítenek nekik fenntartani az évek alatt kialakított személyes világukat, s útját állják a forradalmi változásoknak. Ahelyett, hogy felismernék és vállalnák a párkapcsolataikban feltárulkozó személyes fejlődés kihívását, elbújnak a fontosnak ítélt dolgaik falai mögé, s nem engedik el életünknek a múltban összegyűjtött, jól megszokott darabjait.

 

Kerekasztal beszélgetés résztvevői: Geszler Dorottya, Pozsgai Nikoletta, Dr. Darnói Tibor, Dr. Farkas Dániel

Kerekasztal beszélgetés vezetője: Kovács Péter

 

Kerekasztal kedvcsináló:

Személyes változásunk, fejlődésünk elkerülhetetlen, de hogyan is várhatjuk, hogy bármi új történjen velünk, ha a szívünk és az agyunk annyira tele van a saját elképzeléseinkkel, hogy meg sem halljuk az új valóságot hirdető hangokat, pl.:

  • „Ne aggódjatok tehát a holnap miatt, a holnap majd gondoskodik magáról!” (Mt 6,34).
  • „Ne az én akaratom, a tiéd legyen meg atyám.”
  • „Mindent ugyanúgy csinálni, de más eredményt várni a szenilitás első jele.” Einstein
  • „Egyetlen probléma sem oldható meg arról a tudatszintről amin létrejött.” Einstein
  • ……………

 

A világot, más embereket nem változtathatunk meg egy új ötlettel, meggyőződéseinkkel, történeteinkkel, tanácsainkkal vagy javaslatainkkal. A kerekasztal beszélgetésen kínálhatunk egy olyan helyet, ahol a résztvevők arra kapnak bátorítást, hogy levegyék páncéljukat, félretegyék elfoglaltságaikat és fenntartásaikat, s figyeljenek a saját középpontjukból szóló hangokra. Felismerhessék, a személyes fejlődésük lehetséges irányait amely, kintről befelé, felszíntől az átfogóba, anyagból az anyagtalanba, múlandóból az örök felé tart. Első számú dolog, amire mindannyiunknak szüksége van, egy nyitott és befogadó hely, ahol átalakulhatunk. Az ideálisnak mondható párkapcsolat működéséhez szükség van arra, hogy  párunk számára, képessé váljunk mi magunk ilyen teret kialakítani.

 

Az egyik Személyes életfeladatunk, hogy a félelmeinket, az ellenséges nézőpontunkat vendégszeretetté, békés szabad félelem nélküli térré alakítsuk:

  • ahol, az „idegenek”, párjaink vendéggé lehetnek és felfedik a magukkal hozott ígéretet, lehetőséget.
  • ahol, a megkülönböztetés képzeletbelivé válik s eltűnik.
  • ahol, az újonnan meglelt egység felismerése megtörténhet.

 

Kerekasztal beszélgetés célja:

Kerekasztal beszélgetés során arra teszünk kísérletet, hogy minden résztvevő a saját párkapcsolatával összefüggésben válaszokat találhasson kérdéseire, kételyeire.

Nyitott hozzáállásunkkal olyan szabadságot szeretnénk kínálni, amelyet nem háborgat megosztottság, ahol nem a mi Istenünket, utunkat kiálltjuk ki a boldogság egyedüli ismérvének, hanem egy olyan teret teremtünk, ahová az idegen (hallgatóság) betérhet, ellenség, baráttá válhat, amely révén életünk szereplői (hallgatóság) rálelhetnek saját Istenükre, útjukra.

 

Kerekasztal programleírás:

Az első részben: szakmájuk elismerését is bíró előadóink, a mi és hogyan működik a párkapcsolatokban fókusszal osztják meg a hallgatósággal sokrétű szakmai tapasztalataikat, személyes élményeiket, elért bizakodásra okot adó eredményeiket.

 

A második részben: a közönség vállalkozó kedvű része is bekapcsolódhat, és a kerekasztal vendégek vezetésével 4 darab 5-6 fős csoportba rendeződnek. Minden csoport, a moderátor által elmesélt párkapcsolati történet egy-egy szereplője helyett (a moderátor által feltett) kérdésekre közösen kereshet válaszokat, majd a csoportvezető, kerekasztal előadói megosztják a válaszokat a közönséggel: történettel kapcsolatos kérdések lehetnek…

  • Mi az ami, már eddig is működhetett a kapcsolatban?
  • Amikor nem állt fent a probléma, mit csinálhattak másképp?
  • Ha megoldódna a problémájuk, pontosan mi lehetne másképp?
  • Ha megoldódik a probléma miért lehet hasznos egy-egy szereplőnek, környezetének?
  • Milyen tulajdonságok, eszközök amivel már rendelkezhetnek a szükséges előrelépéshez?
  • Ha Te lennél az adott szereplő, mit tanulhattál volna a problémából?

 

A harmadik részben vendégeink összefoglalják a kérdések-válaszok szakmai, emberi tanulságait, és reflektálnak arra:

  • mi az, ami leginkább meglepte őket?
  • mi ad számukra bizakodásra okot, hogy a hallgatóság miért oldhatja majd meg a fennálló problémáit?